Sailor Moon – 1000 Edition Posters

Parę lat temu kupiłam jeden z plakatów (ze Sailor Starligts) i od tamtej pory marzy mi się zebrać wszystkie jakie do tej pory wyszły.

Ale zacznijmy od początku.

1000 Editions to hiszpańska firma która specjalizowała się w wydrukach plakatowych. Robiła różne plakaty, także z anime np. Ghost in the shell, Akira, Card Captor Sakura, Oh! My Goddess czy właśnie Sailor Moon. Wszystkie były drukowane na licencji.

Obecnie firma 1000 Editions już nie istnieje a dotychczasowe plakaty wraz z licencją przejęła belgijska firma, która obecnie rozprowadza je na swojej stronie oraz na swoim koncie eBay.

Wracając do plakatów sailorkowych – 1000 Editions popełniło 7 wzorów plakatów, każdy z nich drukowany offsetowo na dość grubym i sztywnym matowym papierze z fakturą. Sześć z tych wzorów to format B2 (50cm x 70cm) a jeden to B1 (70cm x 100cm).

Po przejęciu praw licencyjnych belgijska firma Bedecouverte rozpoczęła reprint plakatów. Niestety reprint ten to już cienki papier w dodatku błyszczący się na przynajmniej 4 wzorach z sześciu mniejszych formatów (tyle zdążyłam zauważyć gdy szukałam informacji do tego wpisu). Format natomiast zachowano, nadal jest to B2. Plakaty z reprintu można dość tanio zakupić na stronie sklepu lub na eBay.

Plakat o formacie B1 nigdy nie dostał reprintu, jest okropnie rzadki w odsprzedaży, niekiedy jeśli już to w kiepskim stanie. Jeśli już się pojawia do odkupienia – ceny są bardzo wysokie od 300$ za naprawdę kiepski lub nawet opłakany stan po dużo wyższe w stanie średnim i dobrym. W ostatniej dekadzie tylko czterokrotnie widziałam go do odkupienia.

W ostatnich latach Bedecouverte rozpoczęła kolejny (drugi swój – a trzeci licząc jako pierwszy ten od 1000 Editions) reprint plakatów. Plakaty ponownie dostały cienki błyszczący papier, ale tym razem zmienił się format oraz liczba wzorów. Na stronie są tylko 3 wzory (po 5 euro każdy), a nowy format to 40cm x 50cm (usunięto z plakatów białe obramowanie na wzór passe-partout).

W ostatnim czasie udało mi się zdobyć kolejne plakaty po tym ze Sailor Starlights. Szukałam tych z pierwszego printu od 1000 Editions i po naprawdę długich poszukiwaniach trafiłam na nie w całkiem niezłej kondycji jak na postery z niemal 25-cio letnią historią :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *